څوچه پاتي یو افغان وي - تل بدا افغانستان وي   |    تا زنده یک افغان است - جاوید افغانستان است
خبرنامه
NEWSLETTER
ابزار
UTILITIES
ورود به کارگاه
MEMBERS LOGIN
تماس با ما
CONTACT US

مقام و منزلت و نهضت زن در افغانستانکشور ما افغانستان از خود فرهنگ و تاریخ باستانی دارد. تقلید، تعقیب و پیروی از فرهنگ ملل دیگر کاری پسندیده نیست. آنانی که از فرهنگ اصیل و افغانیت خود فاصله گرفته اند، زندگی مردمان قدیم این سر زمین را بیاد آرند که چگونه مردم ما در صلح و صفا می زیستند.مرد و زن درساختار جامعه و تربیت فرزندان نقش داشتند. حق و حقوق زن و خانواده سرجایش استوار، دوستی و صمیمیت بین مردم حکمفرما بود. چنانچه در تاریخ افغانستان آمده است:
« در خانواده های قدیم سرزمین افغانستان که "آریانا " گفته می شد، زن مقام و منزلت والای داشت. مادر با وجودی که صاحب خانه بشمار می رفت، در تربیه دختران خویش وظیفه بزرگی داشت و در تربیه پسران بطور مساوی توجه می شد. زن و شوهر در خانه اختیارات مساوی داشتند و امور اداره خانه ی خود را هر کدام به تقسیم و سهم خود اجرا می نمودند یعنی کار های خارج منزل، دهقانی، کشت و زراعت، شکار و محاربه کار مرد؛ تربیه طفل، پختن خوراک، دوختن لباس و مراقبت امور داخلی منزل کار زن ها بود. در امر ازدواج رضایت طرفین دختر و پسر شرط بود. حینیکه مرد ها به نبرد دشمنان می رفتند مسؤولیت خانه، خانواده، شهر و دهات را زنان تا برگشت مردها بدوش می کشیدند.»
در گذر تاریخ زنان افغان راه های پر نشیب و فرازی را طی نموده گهی آزاد و گاهی مقید به محیط خانه شده اند تا اینکه نهضت زن در کشور به میان آمد.
نهضت زن در افغانستان:
« نهضت زن در افغانستان برای بار اول در دوره شاه امان الله خان به میان آمد. در سال ۱۹۲۰ میلادی اولین مکتب زنانه بنام مستورات بنیان گذاشته شد. پنجاه نفر خود شانرا در خدمت معارف و تأسیس اولین مکتب زنان گذاشتند. سپس مکتب طبیه به معلمی معلم های جرمنی و ترکی تأسیس شد. جریده ارشاد نسوان در سال ۱۹۲۲ تأسیس گردید. این جریده در هشت صفحه از طرف زنان کابل به مدیریت و سر محرری روح افزا خانم با معلومات آفاقی، ادب و تدبیر منزل و متفرقات نشر می گردید. انجمن حمایت زنان کابل داخل فعالیت شد دوازده نفر وکلای زنان کابل اداره آن انجمن را بدست گرفتند. تأسیس مکاتب و شفاخانه های زنان هدف دولت اعلان گردید. یک عده دختران افغان غرض تحصیل به ترکیه اعزام شد. اما نهضت های عصر امانی به شکست مواجه شد مردم بر ضد این تحولات عظیم قیام نمودند شاه موصوف را متهم به کافر شدن نموده از کشور فرار دادند، ادارات دولتی و مکاتب را نیز مسدود نمودند. وقتی نادر شاه به سلطنت رسید اولین کاری که نمود انسداد مکاتب زنانه، انجمن زنان و جریده ارشاد نسوان کابل بود. دختران افغان را از کشور ترکیه اجبارآ رجعت داد و زیر چادر و دلاق مستور نمود. اما هاشم خان صدراعظم در زیر جبر زمان در سال ۱۹۴۱ میلادی در لوایح معارف تجدید نظر نموده تأسیس مدارس زنانه را در نظر گرفته لیسه زنان کابل را تأسیس کرد. در دوره صدارت شاه محمود خان مکاتب زنان تأسیس و توسعه یافت، مؤسسه نسوان در سال ۱۹۴۹ میلادی بوجود آمد.مجله میرمن منتشر شد سالون خزان، نمایشگاه هنر دستی، بنیاد کودکستان در کابل کار همین دوره است.
نهضت زن برای دومین بار در زمان صدارت داوود خان رویدست گرفته شد. یکی از اقداماتی عمده ای او کشف حجاب بود که در سال ۱۹۵۸ صورت گرفت. رفع حجاب در زمانی صورت گرفت که زمینه برای آن کم و بیش آماده شده بود، به عکس العمل های منفی مواجه نشد بلکه به زنان امکان داده شد تا آهسته آهسته از چهار دیوار خانه خارج شده در فعالیت های اجتماعی سهم بگیرند. برای نخستین بار مسعوده جلال که دختر خردسالی بود به عنوان یک دوشیزه اعلان رادیو را خواند. اولین زنی که صدایش بصورت مطلق از رادیو نشر شد"رقیه ابوبکر" بود که در خانه اش رفته صدایش را با دستگاه تیپ ریکارد ضبط کردند. حرکت به سوی جهان نو، تجدید و نوگرایی توسعه و رشد نمود ».
زن قابل احترام و ستایش است، زن مادر، خواهر، دختر و همسر است.
حبیب عثمان

از کتابخانۀ:

حبیب عثمان

نویسنده:

حبیب عثمان
| حفظ اطلاعات شخصی| | ما کی استیم؟ | | آرایشگر وبسایت | | شرایط استفاده | | تماس با ما |
Privacy Policy About us WebMaster Terms of Use Contact us