څوچه پاتي یو افغان وي - تل بدا افغانستان وي   |    تا زنده یک افغان است - جاوید افغانستان است
خبرنامه
NEWSLETTER
ابزار
UTILITIES
ورود به کارگاه
MEMBERS LOGIN
تماس با ما
CONTACT US

از ملک ادب حکم گذاران همه رفتند


بسم الله الرحمن الرحیم

از سال ۱۳۵۷ که شهید محمد داود خان رئیس جمهور قهرمان کشور پس از ۲۰ ساعت نبرد جان فرسا و دلیرانه در برابر دست پروردگان روسیه به شهادت رسید تا امسال مردم ما ۴ دهه بدبختی را تحمل کردند و هر سال برایشان سخت تر از سال قبل بود ، امسال هم مانند سالهای دیگر سختی های زیادی به ملت بیچاره ما وارد شد ، اما تفاوت امسال با سالهای قبل این بود که در کنار جنگ و نا امنی بیماری مهلک کرونا هم به بدبختی های دیگر ما افزوده شد .
از آن گذشته ، امسال میهن ما در سوگ سه تن از فرزندان فرزانه خویش نشست ، فرزندانی که هرکدام شان در ادب و شرافت و فرزانه گی شهره آفاق بودند ، بیایید که با هم زندگی این بزرگ مردان را با هم مرور کنیم تا بدانیم که چه بزرگانی را از دست داده ایم :

۱_ استاد حیدری (نجم العرفا)
نجم العرفا ، شاعر و عارف بزرگ افغانستان استاد حیدری وجودی در سال ۱۳۱۸ در ولایت زیبای پنجشیر دیده به جهان گشود ، ابتدا در مساجد الهی به آموختن کلام الهی پرداخت و بعد او را به مکتب ابتدائیه رخه فرستادند .
استاد در کنار فراگرفتن دروس مکتب ، علم دین را هم نزد روحانیون فرا میگرفت و کتاب های حضرت حافظ لسان الغیب و شیخ الاجل سعدی و حضرت مولانا را هم میخواند .
در همان زمان کودکی شوری در سر استاد پدید آمد که او را از ادامه تحصیل بازداشت و شعر های زیبایی را بر زبان او جاری کرد :
چه بودی رو نمودی ، دلم بودی بیدلم کردی . . .
در سال ۱۳۳۳ استاد به کابل آمد و با مولانا خسته ، عشقری و شایق جمال آشنا شد و از موهبت توجه مولانا خسته و مرحوم شایق جمال برخوردار شد .
سوابق فرهنگی استاد :
محرر انجمن شاعران افغانستان
معاون کانون دوست داران مولانا
رئیس بنیاد غزالی
رئیس کانون فرهنگی سمرغ
عضو موسس بنیاد فرهنگی افغانستان
از استاد حیدری وجودی ۱۴ اثر ارزنده هم به چاپ رسیده است .
روحش شاد و یادش گرامی باد .

۲_زنده یاد تیمورشاه باز (مرد خدا)
مرحوم تیمور شاه در سال ۱۳۴۲ متولد شد ، پدر او شهید سرفراز خان باز در شب ۲۳ ثور سال ۱۳۵۷ به همراه برادر دلیرش شهید عبدالمجید باز (سریاور شهید محمد داود خان رئیس جمهور محبوب افغانستان) و پدر بزرگوارشان شهید باز محمد خان منگل (مشاور رئیس جمهور) به جرم وطنپرستی و وفاداری توسط دست پروردگان اتحاد شوروی مظلومانه به شهادت رسیدند .
مرحوم تیمورشاه اگرچه سایه پدر را بر سر نداشت اما طوری تربیت شد که هیچ پدری نمیتواند فرزندش را آنطور تربیت کند .
مرحوم تیمورشاه پس از فراغت از مکتب به همراه جناب داکتر صاحب کریم باز به پشاور مهاجرت کرد و زبان انگلیسی را در آنجا آموخت و از همان زمان کم کم وارد کار شد و مسئولیت دفتر تجارتی خانواده را در پشاور به عهده گرفت و از آنجا که جوانی فهمیده و پرتلاش بود توانست تجارت خانواده گی شان را توسعه بدهد و دفترهایی در چین ، دوبی و لندن هم باز کند .
مرحوم تیمورشاه تا زنده بود لب به سیگار و دخانیات نزد و تا لحظات پایانی زندگی به احکام دین مقدس اسلام پایبند بود .
هزاران خانواده فقیر افغان از کمک و حمایت بی دریغ او برخوردار بودند در حالی که او به شدت میکوشید کسی از این کار او باخبر نشود ، یتیم خانه اسرای کابل تحت حمایت او قرار داشت و حتی اعضای خانواده اش از این موضوع بی خبر بودند تا اینکه پس از وفات او یکی از دوستانش پرده از این راز برداشت .
یک بار در جریان توزیع کمک ها به مردم فقیر دوستانش از او عکس گرفته و پخش کرده بودند که با عصبانیت او مواجه شدند ‌، مرحوم تیمورشاه همیشه میگفت :
اگر به بینوایان کمک میکنید کمک نمایشی نکنید ، این کار در پیشگاه خداوند ارزشی ندارد .
مرحوم تیمورشاه با زمانه سرناسازگاری داشت ، با زمانه ای که اگر کسی ده افغانی به بینوایی کمک کند چندین قطعه عکس میگیرد و در دنیای مجازی پخش میکند و آبروی او را میبرد ، ننگ آید زین مسلمانی مرا
واقعا در این زمانه بزرگ مردانی مانند او کم پیدا میشوند
در زمان شیوع کرونا حدود ۱۶۰۰ خانواده فقیر افغان از کمک های بیدریغ مرحوم تیمورشاه برخوردار شدند .
یاری رساندن به فقیران ، ادب و نزاکت منحصر به فرد ، پایبندی به نماز ، روزه و پرداخت ذکات از ویژه گی های او بودند .
زنده یاد تیمورشاه را میتوان نمونه کامل یک جوان مسلمان افغان دانست ‌، وی در روز دوم عید رمضان به لقا الله پیوست .
روحش شاد و یادش گرامی باد .

۳_شادروان فقیر نبی (الماس هنر)

زنده یاد فقیر نبی کارگردان و هنرپیشه بزرگ افغانستان در سال ۱۳۳۱ در کابل دیده به جهان گشود ، تحصیلات ابتدایی را در مکتب نادریه به پایان رساند و بعد برای ادامه تحصیل به هند رفت و در انستیتوی پونا در رشته بازیگری تحصیل کرد .
در سال ۱۳۵۵ هجری شمسی زنده یاد نبی به کشور برگشت و زندگی هنری او از همین جا شروع شد ، نخستین فیلمی که زنده یاد نبی در آن به هنرنمایی پرداخت فیلم سیاه مو و جلالی به کارگردانی عباس شبان بود .
زنده یاد نبی یکی از کارگردانان موفق هم بود و از کارهای ماندگار او میتوان به " دختری با پیراهن سفید " اشاره کرد .
شادروان در ده ها فیلم ، سریال و نمایشنامه نقش ایفا کرده بود .
بی توجهی دولت افغانستان ، وزارت اطلاعات و فرهنگ و تلویزیون های ملی و خصوصی نسبت به پیشکسوتی مانند مرحوم نبی بخشیدنی نیست ‌.
آنها با بی اعتنایی به زنده یاد نبی ضربه بزرگی به افغانستان زدند و تا حد زیادی جلو رشد فرهنگ و هنر را گرفتند و سینمای افغانستان را که میتوانست با کمک زنده یاد نبی به شکوفایی برسد را در همین حالت آشفته نگه داشتند .
به راستی که :
زمانه کج روشان را به بر کشد بیدل
هرآنکه راست رفت ، خار چشم افلاک است
شادروان فقیر نبی امسال به بیماری کرونا مبتلا شد ولی متاسفانه دولت افغانستان و جامعه فرهنگی کشور به ایشان یاری نرساندند اما پس از وفات ایشان به طور مضحکانه ای داستان هایی دروغ سر هم کردند و از کمک های سخاوتمندانه شان به زنده یاد نبی داستان ها گفتند ، کمک هایی که هیچگاه به دست زنده یاد فقیر نبی نرسید ، و اگر میرسید شاید افغانستان چنین فرزندی را از دست نمیداد .
روحش شاد و یادش گرامی باد .

منصور
۱۳۹۹_۵_۷
محمد شریف منصور

از کتابخانۀ:

محمد شریف منصور

نویسنده:

محمد شریف منصور


    منابع :

  • ..

| حفظ اطلاعات شخصی| | ما کی استیم؟ | | آرایشگر وبسایت | | شرایط استفاده | | تماس با ما |
Privacy Policy About us WebMaster Terms of Use Contact us